Site içi arama :
prof.dr. turgut göksoy
 
03 Kasım 2011 - 06:50

Yaş arttıkça barsaklardan D vitamini emilimi azalır. Günlük ihtiyaç olarak 400-800 ünite vitamin D önerilmektedir.

D vitamininin osteoporozda önemi nedir ? Kalsiyumun barsaktan emilmesi için D vitamini gerektirir. Güneşe yeterli derecede maruz kalmamış kişilerde D vitamini eksikliği ortaya çıkar ve bu nedenle kalsiyum gerektiği kadar barsaktan emilemez. Aslında bir miktar D vitamini vücudumuzda derimiz üzerinden sentez olur.


Evlerimizdeki pencere camlarının arkasından gelen güneş, ultraviyole açısından yyereli ve yararlı değildir. Zira bu sentez için gerekli olan 3100 angström altındaki dalga boyundaki ultraviyole (UVB ) ışınları camdan geçemez. O halde güneşli günlerde açık havada iken güneş ışınlarından faydalanmalıyız. Fakat mutlaka, güneşin yatık olduğu saatlerde ve sınırlı sürelerde bu uygulama yapılmalıdır. Gerçi son yayınlar öğle satlerinde kısa sürelrde yapılan güneşlenmenin daha faydalı olduğu tezini işleseler dahi bu henüztam olarak kanıtlanmamıştır.D vitamini kimlerde eksik olabilir? Güneş ışığının az olduğu ülkelerde yani soğuk kutup ve kuzey bölgelerinde yararlı güneş ışınlarını bulma olası değildir. Bazı ülkelerde güneş vardır fakat gelenekler nedeniyle kapalı giyinmek zorunluluğu özellikle güneşe en çok ihtiyacı olan kadınların güneşten yararlanamamalarına yol açar.Bir de yaşlılarımızın evlerinden dışarı daha az çıkması nedeniyle güneşten uzak kalmalarını da göz ardı etmemek gerekir. Onlar hem az hareket ederler hem de vücutlarında ciddi deri sorunları olduğu için bu uygulamalar öncesi bir hekime danışmakta yarar vardır.


Diğer Sayfalar

   
Diğer Sitelerimiz
www.fibromiyalji.orgwww.ayaksorunu.netwww.antiagingtr.comwww.kireclenme.infowww.turgutgoksoy.comwww.omuzum.comwww.belagrisi.netwww.vertigom.comwww.ozonterapi.infowww.boyunkireclenmesi.netwww.romatizmatr.com
   
Bölge Hastanesi Ulaşım

Pendik Bölge Hastanesi
Doğu Mah. Yücel Sok. No:2 Pendik / ISTANBUL
Telefon : 0 216 375 34 34   Faks : 0 216 375 22 12
www.bolgehastanesi.com

2010 © kemikerimesi.net Tasarım : bayburt.net