Site içi arama :
prof.dr. turgut göksoy
 
03 Kasım 2011 - 06:50

Kafeinin vücutta bir çok olumsuz etkisi vardır ve bunlar kemiğe zararlı olabilir.

 KAHVE: kafein idrarda kalsiyum ve magnezyum kaybını artırmanın yanı sıra, gerek kan kalsiyum düzeylerini düşürerek gerekse paratiroid hormon üretimini artırarak kemikten emilen kalsiyum miktarını artırmaktadır. Bazı araştırmalar, günde dört fincan kahve içen kadınların yaşamın bir evresinde bir kalça kırığı yaşama olasılığının üç kat daha yüksek olduğunu göstermektedir.Yapılan araştırmalar, yalnızca iki büyük fincan fitre kahve (300 mg kafein içeren) vücuttan fazladan 15mg kalsiyum kaybına yol açabildiğine işaret etmektedir. Bu çok az gibi görünebilir. Ancak, düzenli olarak yüksek kafein alıyorsanız ve özellikle de menopoz sonrasında bu kemik kütlesinde on yıllık bir süre içinde % 10’ a varan bir azalmaya neden olabilir. Aşırı kafein tüketiminden kaçınarak, kafeinsiz kahve veya çaya yönelerek, kalsiyum alımınızı artırarak osteoporozu önlemeye yardımcı olabilirsiniz.ŞEKER :
Pek çok insan fazla miktarda şeker tüketir ve bu da uzun dönemde osteoporoz dahil bir dizi sağlık sorununa yol açar. Yüksek oranda şeker kullanımı vücuttan kalsiyum, krom, bakır, magnezyum ve çinko gibi minerallerin kaybını artırır. Bu nedenle, osteoporozu önlemeye yardımcı olmak amacıyla diyetle alınan şekerin sınırlandırılması konusu üzerinde mutlaka durulmalıdır. 

Diğer Sayfalar

   
Diğer Sitelerimiz
www.fibromiyalji.orgwww.ayaksorunu.netwww.antiagingtr.comwww.kireclenme.infowww.turgutgoksoy.comwww.omuzum.comwww.belagrisi.netwww.vertigom.comwww.ozonterapi.infowww.boyunkireclenmesi.netwww.romatizmatr.com
   
Bölge Hastanesi Ulaşım

Pendik Bölge Hastanesi
Doğu Mah. Yücel Sok. No:2 Pendik / ISTANBUL
Telefon : 0 216 375 34 34   Faks : 0 216 375 22 12
www.bolgehastanesi.com

2010 © kemikerimesi.net Tasarım : bayburt.net