Site içi arama :
prof.dr. turgut göksoy
 
03 Kasım 2011 - 06:51

Osteoporozu olan veya bu riski taşıyan hastalara beslenme sırasında başlıca şu öneriler yapılabilir. Süt ve süt ürünleri tüketimi vazgeçilmez bir uyarıdır. Şüphesiz bunun çocukluk çağlarında ve 35 yaşından önce yapılması çok daha faydalı olacaktır.

Osteoporozda gerekli olan esansiyel yağ asitlerini elde etmek için daha fazla miktarda kepekli tahıl ürünleri tüketilmelidir. Bitkisel hormonlar bakımından zengin olan soya fasulyesi, keten tohumu, kereviz, yeşil ve sarı sebzeler (özellikle lahana ve şalgam ailesinin üyeleri) gibi bitkileri daha fazla yiyin. Bu sebzelere ek olarak ayrıca taze meyveler tüketilmelidir.
 

Başlıca omega-3 kaynağı olan balıklar ve balık yağlarını içeren çeşitli destekler kullanılmalıdır. Burada kalsiyum içeriği fazla olan küçük kılçıklı balıklar daha fazla tercih edilmelidir. Potasyum tüketimi yeterli seviyede olmalıdır. Muz, portakal, patatesin potasyum kaynağı olduğu unutulmamalıdır. Bol sıvı alınmalıdır. Burada maden suyu özellikle önerilmektedir

Tüketiminden kaçınılması gerekenler
Tuz tüketimini sınırlayın hatta kaçının. Ayrıca her çeşit yağ tüketiminden kaçının. Özellikle doymuş yağ kullanımını sınırlayın. Beslenmede aşırı lif tüketiminden kaçının. Fazla proteinden kaçının. Et miktarını günde yaklaşık 100 g ile sınırlayın. Tüketimde proteinin 0 noktasına gelmesinin de sakıncalı olduğu unutulmamalıdır. Glisemik endeksi yüksek olan (kana çabucak karışan) kötü karbonhidratlardan olan beyaz şeker ve onun türevlerinin tüketiminden vazgeçilmelidir. Kahve ve kola gibi kafeinli içeceklerin tüketiminden kaçının veya sınırlayın. Ayrıca içinde erimiş gaz bulunduran meşrubatların osteoporoz riskini artırdığı unutulmamalıdır. Fosforik asit ve fosfat tüketimini sınırlayın. Tütsülenmiş gıdaların bu grupta olduğu bilinmelidir. Hazır yemekler, çorbalar ve konserve edilmiş ürünlerden kaçının. Mümkün mertebe günlük olarak hazırlanmış ev yemekleri yenmesi teşvik edilmelidir.


Diğer Sayfalar

   
Diğer Sitelerimiz
www.fibromiyalji.orgwww.ayaksorunu.netwww.antiagingtr.comwww.kireclenme.infowww.turgutgoksoy.comwww.omuzum.comwww.belagrisi.netwww.vertigom.comwww.ozonterapi.infowww.boyunkireclenmesi.netwww.romatizmatr.com
   
Bölge Hastanesi Ulaşım

Pendik Bölge Hastanesi
Doğu Mah. Yücel Sok. No:2 Pendik / ISTANBUL
Telefon : 0 216 375 34 34   Faks : 0 216 375 22 12
www.bolgehastanesi.com

2010 © kemikerimesi.net Tasarım : bayburt.net