Site içi arama :
prof.dr. turgut göksoy
 
03 Kasım 2011 - 06:49

Protein,kemik ağırlığının yaklaşık üçte birini meydana getirir ve kalsiyum ile diğer tuzların üzerinde biriktiği çatıyı oluşturur. Düşük yada aşırı miktarlarda protein alınması osteoporoz riskinizi arttıracaktır. Erişkinler için önerilen protein miktarı, yaşa ve cinsiyete bağlı olarak günde 40-55 g civarındadır. Halbuki çoğu erişkin bundan daha fazlasını almaktadır. Bu miktar genellikle günde 100-150 gramı geçebilmektedir.

                                     Besinlerdeki proteinler iki gruba ayrılabilir:
Birinci sınıf proteinler: Anlamlı miktarlarda esansiyel amino asitler içerir. Örnek olarak et, balık, yumurta, süt ürünleri verilebilir.
İkinci sınıf proteinler : Sınırlı miktarda bazı esansiyel amino asitleri içerir. Buna örnek olarak sebze, pirinç, fasulye ve sert kabuklu yemişler verilebilir.
İkinci sınıf proteinlerin olabildiğince çok çeşitlilikte gıdalar yenerek karıştırılması ve denkleştirilmesi gerekir. Örneğin kuru fasulyede bulunmayan esansiyel amino asit yediğimiz ekmekte de bulunmaktadır. Dolayısıyla, tahılların baklagillerle ya da tohumlara ve sert kabuklu yemişlerle birlikte tüketilmesi dengeli bir amino asit alınımı sağlamaktadır.
Et yemeyen kişiler, beş kısım pirince bir kısım fasulyeden oluşan bir kombinasyonu yiyerek dengeli bir protein alımı sağlayabilirler.
Vejetaryenlerin protein eksikliği dengeli bir beslenmeyle önlenebilir. Eğer herhangi bir nedenden dolayı protein alımınızın düşük olduğunu düşünüyor ve bunu arttırmak istiyorsanız, doymuş yağ oranı yüksek olan kırmızı et ve tam yağlı süt ürünlerinin tüketimini arttırmak yerine daha fazla balık, beyaz et, işlenmemiş tahıllar, sert kabuklu yemişler ve fasulye yemek en iyi yoldur. Her gün et veya balık yiyen kişiler bile günlük proteinlerinin yarısını et dışı kaynaklardan edinmelidirler.
                                                                             

Et tüketimi (en fazla günde ortalama 80-90 gr) kadar azaltmalı ve bunun yerine daha fazla bitkisel protein kaynaklarına yönelinmelidir. Eğer diyet protein ( et ) bakımından yüksekse, aynı zamanda bol miktarda kalsiyum (günde en az 1500 mg) alarak kemiklerin korunmasına yardımcı olmak gerekir. Proteinler metabolize olduğunda asitler oluşur ve bunları zararsız kılmak ve vücuttan atılmalarını sağlamak için kalsiyumla tamponlamak gerekir. Eğer günde 170gramın üzerinde protein tüketirseniz ve kalsiyumu düşük oranda alıyorsanız bu tamponlama işlemi için kemiklerden lazım gelen kadar kalsiyum çekilecektir.
İşte bu nedenle çok fazla protein almak kemikler için zararlıdır.

Diğer Sayfalar

   
Diğer Sitelerimiz
www.fibromiyalji.orgwww.ayaksorunu.netwww.antiagingtr.comwww.kireclenme.infowww.turgutgoksoy.comwww.omuzum.comwww.belagrisi.netwww.vertigom.comwww.ozonterapi.infowww.boyunkireclenmesi.netwww.romatizmatr.com
   
Bölge Hastanesi Ulaşım

Pendik Bölge Hastanesi
Doğu Mah. Yücel Sok. No:2 Pendik / ISTANBUL
Telefon : 0 216 375 34 34   Faks : 0 216 375 22 12
www.bolgehastanesi.com

2010 © kemikerimesi.net Tasarım : bayburt.net