Site içi arama :
prof.dr. turgut göksoy
 
03 Kasım 2011 - 06:48

Pek çok insan yemeklerde fazlaca kullandıkları sofra tuzunun (sodyum klorür) yaşamlarının daha sonraki evrelerinde hipertansiyon veya felç riskleriyle bağlantılı olduğunun bilincindedir. Tuzlu yemek yenmesi sadece bu hastalıklara olan yatkınlığı artırmakla kalmaz aynı zamanda da osteoporoz riskini de arttırır.

Yüksek sodyum alımı böbrekler yoluyla idrardaki kalsiyum kaybını artırır. Bu nedenle, yalnızca tuz tüketimini kısıtlanması bile osteoporozun önlemesine yardımcı olabilir.
Tuz tüketiminin yarıya indirilmesi idrarda kalsiyum kaybını % 20’ ye varan bir oranda azaltmaktadır. Kuşkusuz bunun aynı zamanda, yüksek olan kan basıncını düşürmesi nedeniyle olabilecek kalp krizi veya inme riskini azaltması gibi genel sağlık üzerinde başka yararlı etkileri olacağının bilinmesi gerekir. İdeal olarak, günde en fazla 4-6 g tuz (sodyum klorür) tüketilmesi gerekir. Halbuki insanların büyük kısmı bunun 2 hatta 4 katından fazla miktarda tuz tüketmektedirler. Üstelik, alınan tuzun büyük bölümü (yaklaşık % 75’i ), konserve ürünler, bisküviler, bazı kahvaltılıklar ve tahıl gevreklerine katılan gizli tuzlar şeklindedir. O yüzden bunları satın alırken etiketlerini kontrol etmeli ve bileşiminde yüksek sodyum klorür olan ürünlerden uzaklaşmalıyız.

Tuz alışkanlığından nasıl kurtulabilirsiniz ?

Bu kolay bir işi değildir. Bu nedenle yemeklere katılan tuz yavaş yavaş azaltılmalıdır. Onun yerine baharatlar, karabiber ve otlardan kendinize özgü bir çeşni elde edilmesi tavsiye edimektedir. Böylece tuzun daha az aranacağı tahmin edilmektedir. Aynı zamanda bu bitkilerin, önemli bir vitamin, kalsiyum ve antioksidan kaynağı olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca tadları aynı olmamakla beraber düşük sodyumlu potasyumu fazla olan diyet tuzlarının denenmesi tavsiye edilebilir.Beslenme sırasında şunlardan kaçının


• Yemek pişirirken veya masaya gelen yemekleri daha tatmadan tuz serpmek
• Turşu, tuzlu peynir, zeytin , tuzlu fıstık, cips, pastırma, gibi açıkça içinde fazlaca tuz bulunduran yiyecekler
• Konserve ürünler, kavurmalar ve özellikle salamura türü gıdalar
• Yüksek tuz içeren hazır çorbalar, soslar ve et suyu tabletleri


Diğer Sayfalar

   
Diğer Sitelerimiz
www.fibromiyalji.orgwww.ayaksorunu.netwww.antiagingtr.comwww.kireclenme.infowww.turgutgoksoy.comwww.omuzum.comwww.belagrisi.netwww.vertigom.comwww.ozonterapi.infowww.boyunkireclenmesi.netwww.romatizmatr.com
   
Bölge Hastanesi Ulaşım

Pendik Bölge Hastanesi
Doğu Mah. Yücel Sok. No:2 Pendik / ISTANBUL
Telefon : 0 216 375 34 34   Faks : 0 216 375 22 12
www.bolgehastanesi.com

2010 © kemikerimesi.net Tasarım : bayburt.net