Site içi arama :
prof.dr. turgut göksoy
 
02 Kasım 2011 - 10:16

OSTEOPOROZ KİMLERDE GÖRÜLÜR? Osteoporoz genellikle kadınların hastalığı olmakla beraber erkeklerde hatta çocuklarda bile görülebilir. Menopoz çağına girmiş, açık ten ve renkli gözlü, kısa boylu zayıf ve narin kadın tiplerinde daha sık osteoporoza rastlanır.

     Kadınlarda daha sık rastlanmasının nedenleri arasında erkeklere oranla kemik kütlesinin ortalama % 25 oranda daha az olması söylenebilir. Ayrıca ilk adetin geç yaşlarda başlaması, bebeğin uzun süre emzirilmesi, 4’den fazla sayıda doğum yapılması veya tersine hiç doğum yapılmaması gibi nedenler de kadınları osteoporoza yaklaştıran sebepler arasında sayılabilir.

Çok sık rastlanılan bir hastalık mıdır ?

     60 yaş üzeri kadınların %25’i, erkeklerin ise %10’unda ortaya çıkar. Her iki cinste görülmesine karşın kadınlarda erkeklere oranla 5 kat daha fazladır. Osteoporoz sıklığı günümüzde giderek artmaktadır.
     Dünya nüfusunun yaşlanmasına paralel olarak tırmanan osteoporoz artık çağın hastalığı olma yolundadır. 20 yıl ve 50 yıl sonra için tahminlerde hastalığın daha da sık görüleceği ve osteoporoza bağlı kırıkların sayısının inanılmaz boyutlara ulaşacağı hesaplanmaktadır.


Diğer Sayfalar

   
Diğer Sitelerimiz
www.fibromiyalji.orgwww.ayaksorunu.netwww.antiagingtr.comwww.kireclenme.infowww.turgutgoksoy.comwww.omuzum.comwww.belagrisi.netwww.vertigom.comwww.ozonterapi.infowww.boyunkireclenmesi.netwww.romatizmatr.com
   
Bölge Hastanesi Ulaşım

Pendik Bölge Hastanesi
Doğu Mah. Yücel Sok. No:2 Pendik / ISTANBUL
Telefon : 0 216 375 34 34   Faks : 0 216 375 22 12
www.bolgehastanesi.com

2010 © kemikerimesi.net Tasarım : bayburt.net