Site içi arama :
prof.dr. turgut göksoy
 
02 Kasım 2011 - 10:15

OSTEOPOROZ NEDİR? Osteoporoz, kemik dokusunun azalması ve yapısının zayıflaması sonucu daha kolay kırılabilir hale gelmesine yol açan bir hastalıktır. Osteoporoz;zamanla kemiğin sert karakterini yitirip sünger gibi gözenekli bir yapıya dönüşmesi anlamına gelen bir sözcüktür.“kemiğin süngerleşmesi“

Osteoporoz nasıl bir hastalıktır?

Osteoporoz sinsi ilerleyen bir hastalıktır. Bu yüzden “ sessiz hırsız " ismini almıştır. Kemiklerden her gün bir miktar çalan fakat uzun süre buna ait hiçbir belirti vermeyen bir hastalık olması ona bu ismin takılmasına neden olmuştur. Maalesef osteoporozun en kötü sonucu olan kırıklar geliştiğinde hastalık oldukça ilerlemiş durumdadır ve tedavisi bu dönemde oldukça güçtür.

Osteoporoz yeni keşfedilen bir hastalık mıdır?

Kuşkusuz hayır. Osteoporoz, insanlık tarihi kadar eski bir hastalıktır. Eski Mısır’dan günümüze kadar gelen ileri yaştaki mumyaların kemik incelemelerinde osteoporoza rastlanmıştır. Fakat geçmişte pek dikkat çekmeyen bu hastalık 2000’li yıllarda yaşlı nüfusun artışıyla beraber giderek daha dikkat çeker hale gelmiştir.
Neredeyse günümüzde uygarlığın bize armağan etttiği ve bireylerin hayat kalitesini ciddi derecede etkileyen çağdaş bir hastalık olmuştur.


Diğer Sayfalar

   
Diğer Sitelerimiz
www.fibromiyalji.orgwww.ayaksorunu.netwww.antiagingtr.comwww.kireclenme.infowww.turgutgoksoy.comwww.omuzum.comwww.belagrisi.netwww.vertigom.comwww.ozonterapi.infowww.boyunkireclenmesi.netwww.romatizmatr.com
   
Bölge Hastanesi Ulaşım

Pendik Bölge Hastanesi
Doğu Mah. Yücel Sok. No:2 Pendik / ISTANBUL
Telefon : 0 216 375 34 34   Faks : 0 216 375 22 12
www.bolgehastanesi.com

2010 © kemikerimesi.net Tasarım : bayburt.net