Site içi arama :
prof.dr. turgut göksoy
 
03 Kasım 2011 - 05:29

Evde sıkça dolaşılan yerler iyi aydınlatılmalıdır. Düşmemek için kaymayan halı ve yolluk kullanılmalıdır. Aynı şekilde duşta ve küvette kaydırmayan paspas, özel sandalye veya tabure bulundurmak gerekir.

     Merdivenli olan evlerde çok dikkatli olmak gerekir. Merdiven inerken veya çıkarken ayaktaki terliklerden kaynaklanan dengesizliklere karşı çok dikkatli olmak gerekir. Eğer yürümekte zorluk çekiyorsanız baston veya yürüteç kullanmaktan çekinmeyin. Islak ve buzlu zeminlerde yürümekten kaçının. Yürümek zorunda kalırsanız dikkatli olun.
     Elbiselerinizin ve geceliğinizin çok uzun olmamasına dikkat edin. Üstüne basıp düşebilirsiniz. Acil durumlar için evinizin birçok odasında telefon bulundurun, zil yada alarm sistemi oluşturun. Evinizde düşmenizi kolaylaştıracak, onarılması gereken eşyaları onarın ve düşmenize neden olacak, yere dökülen maddeleri hemen temizleyin.

ÖKSÜRME VE HAPŞIRMADA

    Bir elinizle arkanızı desteklemeyi alışkanlık haline getirin, bu ani olarak öne doğru gelişen bir hareket esnasında omurgada oluşabilecek hasarı önleyebilecektir.
     Belki inanmak zor olacak ama sadece basit bir öksürükte bile ilerlemiş osteoporozlularda omurga kırıkları olabilmektedir.

Banyoda

     Küvette yıkanmak yerine duş almak daha doğru olacaktır. Zira ayakta belin dengeli pozisyonunu korumak daha kolaydır. Düşmeseniz bile ani denge kaybı bel sorunlarının artmasına yol açar.
     Küvet kullanıyorsanız ve öne doğru eğilmek zorunda kalırsanız bir kolunuz ile tutunun ve küvetin kenarından destek alın. Küvet içine oturmanız gerekiyorsa ve küvette oturma bölümü yoksa dizler üzerine oturmak daha doğrudur. Bu sırada küçük bir havlu dizlerin altına yerleştirilebilir.
     Duşun ve küvetin içine, tuvaletin yanına tutunarak destek alabileceğiniz tutamaklar yaptırın Küvet ve duş içinde kaymayan bir paspas ve oturabileceğiniz kaymayacak bir tabure kullanın. Banyo sonrası lazım gelen malzemeleri kolayca erişilebilecek yerlere yerleştirmek gerekir.
     Yıkanmaların küvet yerine duşta yapılması tercih edilmelidir. Aslında ayakta yapılan duşların düşme tehlikesi olan yaşlılar için daha güvenli olduğu söylenebilir. Yine de duş içerisine konulan duvarı monte bir oturma düzeni yorulunca kısa süreli oturma veya dayanmak suretiyle daha güvenli duş alınması sağlanır. 
Duş zeminin de yine kaymayan pürtüklü bir kaplamasının olması tercih edilmelidir

TUVALET VE LAVABODA

     Tuvaletlere otururken ve kalkarken tutunabileceğiniz sağlamlıkta destek alınabilecek tutma kolları yerleştirilmelidir. Hijyenik gereçler kolayca uzanabilecek mesafelere konulmalıdır. Tuvalet sırasında ışıklar mutlaka açık olmalı ve kapıyı içerden kilitlememelisiniz.
     Yaşlılarla beraber yaşayanların tuvalet süresi uzaması halinde dikkatli olmaları şarttır. Aslında ideal olan banyo ve WC kapılarının dışarı açılmış olanlarıdır. Zira içeride kapının önüne düşen ve bilincini kaybeden bir yaşlıya ulaşmak için kapının kırılması mecburiyeti söz konusudur. Kaldı ki içeride insan varken bunun yapılması neredeyse imkansızdır.
      Lavabo yanında tutunulacak bir tutamağın olmalıdır. Gerekirse ona dayanarak destek almayı sağlayabilir. Daha iyisi lavabo karşısında uzun kalınacak ise bir tabureye oturmak yararlı olacaktır. Makyaj, tıraş gibi daha uzun işlemlerde mutlaka oturmak şarttır.

YATAK ODASINDA

     İnsanlar yaşamlarının üçte birini uykuda geçirmelerine rağmen bu sürenin bel üzerindeki etkisini pek dikkate almamaktadırlar. Yatak, gece boyunca kişiyi rahat ettirmelidir. Uykuda istemsiz olarak yapılan bazı hareketleri engellememelidir. Yatak eklem ve kaslar üzerindeki yükü azaltmalı ve böylece sabah tutukluğunu önlemelidir.
     Vücudun üst kısmını yarı oturur pozisyona getiren çok büyük ve çok kalın yastıklar yerine daha küçük ve düz yastıklar önerilir. Yastık,ensenize destek olmalı ve dengeli bir durumda rahatça dinlenme olanağı sağlamalıdır.
     Kuş tüyü veya fiber yastıklar genelde sünger yastıklara tercih edilmelidir. Enseyi destekleyecek biçimde yapıldığı taktirde sünger yastıklar da kullanılabilir. Her iki dizi göğse doğru çekerek yan yatmak kişiyi geçici süreyle rahatlatabilir. Ancak sürekli yatmak için uygun bir şekil değildir. Alttaki bacağınızı düz tutun, diğer bacağınızı bükün.

     İki bacak arasına yerleştirilecek bir yastıkla daha da rahatlayabilirsiniz. Sırtüstü konumda dizler altında bir yastıkla yatmak önerilen bir diğer yatış şeklidir. Yatak odası ve banyo arasında devamlı kullanabileceğiniz bir gece lambası bulundurun. İmkanları olan evlerde yürümeye başlar başlamaz ışıkları otomatik olarak yakan fotoselli sistemler tercih edilmelidir.
     Yataktan kalkarken önce dirseklere abanarak oturmak gerekir. Daha sonra eller yardımıyla yatağın kenarına gelir ve oturur duruma gelinir. Daha sonra yavaşça yataktan temkinli bir şekilde kalkılırsa, hem tansiyonunuzun düşmesini hem de omurgayı koruyarak yataktan yere yuvarlanmanızı önleyebilirsiniz.
     Çorabınızı ve ayakkabınızı yatağın kenarına veya sandalyeye oturarak giyin. Uzun eteklikler ve çok bol giysiler harekete geçme sırasında ayaklarınıza takılıp düşmenize yol açabileceğini akılda tutmak gerekir. Her türlü çamaşır ve kıyafetin kolayca uzanılabilecek mesafede olması gerekir.

Oturma odası ve salonda

     Evlerin döşenmesinde duvardan duvara halı kullanılmalı ve kaymaması için halıların altına astar kaplatılmalıdır. Yerde ayakları kaydıracak küçük kilimler ve halılar kullanmaktan kaçınılmalıdır.
     Aynı nedenle evde elektrik ve telefon kablolarını, gazete ve dergileri yürüdüğünüz bölgelerden uzak tutun. Evlerin dekorasyonu yapılırken kolayca oturup kalkabilecek ve sırtı rahatça dayayabilecek ev eşyaları seçilmelidir.

MUTFAKTA

     Sık kullandığınız mutfak eşyalarınızı kolaylıkla ulaşabilecek yerlerde saklamak gerekir. Mutfakta yüksek raflarda bulunan eşyalara uzun saplı özel tutacaklarla uzanın. Ağır malzemeleri ,kesinlikle elde ve kucakta değil servis arabası kullanarak nakletmeliyiz.
     Yerler için kaymayan cinsten cila kullanın. Yerler ıslak kaygan durumda iken çok dikkatli hareket edin. Mutfakta iş yaparken daha çok oturmayı tercih edin. O yüzden mutfak dizaynının tıpkı tekerlekli sandalye kullanıcısı gibi rahatça erişilmesine olanak tanınacak şekilde yapılması gereklidir. Elektrik priz ve düğmeleri de buna uygun düzenlenmelidir

AYAKKABI GİYMEK

     Ayakkabı giyerken öne doğru eğilmemeye özen gösterin, ayağınızı makul bir basamak üzerine koyup bel ve sırt eğrilerinizi bozmadan ayakkabınızı bağlarsanız bele binen yükü azaltmış olursunuz.
     Kendinize en uygun olan ayakkabıyı seçin. Yani topuklu ve yüksek ayakkabılardan kaçınmalısınız. Ayakkabıların bağcıksız olanları tavsiye edilmektedir.

MERDİVENLERDE

Merdivenlerin her iki yanında trabzan bulunmalıdır. Merdiven inip çıkarken daima yavaş hareket etmeli ve trabzanları sıkıca tutarak düşmekten korunmalıdır. Merdivenlerin başlangıcında ve sonunda ışık düğmesi bulundurun ve tüm evin iyi aydınlatılmasını sağlayın. Karanlıkta merdivenler kesinlikle kullanılmamalıdır.

KOLTUKTA OTURMADA

     Koltukta otururken sırt geriye yaslanmış ve desteklenmiş olmalıdır. Alçak ve yumuşak koltuklarda oturmaktan kaçınmak gerekir. Zira bu tip koltuklardan ayağa kalkmak veya oturmaya çalışmak, omurgada osteoporoz için sakıncalı olan aşırı bükülmeye yol açacaktır.
     Bunun yerine sert zeminli nisbeten yüksek sandalyeler tercih edilmelidir. Oturma derinliği çok fazla olan koltuktan ayağa kalkmak oldukça zordur. Koltuk bir ölçüde arkaya yaylanabilen arkaya yaslandığında dizin arkası ile koltuk arasında ortalama 5 cm.lik bir mesafe olmalıdır.
     Alçak ve yumuşak zeminlerde oturmak zorunda kalırsanız belinize yuvarlak bir havluyu veya yastığı destek yapmalısınız. Fakat bunların yere düşerek ayağa takılması ihtimaline karşılık yapışkan bantlı olan ve kaymayanların kullanılması önerilir. Dizler kalça hizasından yüksekte kalça ve dizler dik açıya yakın olmalıdır.
      Mümkünse ayakların altına basamak konulmalıdır. Oturma yüksekliği 40 cm. den daha fazla olmalı ayaklar yere basarken dizler fazlaca bükülmediğinden diz eklemini ve bacak damarlarını baskı altında bırakmamalıdır. Koltuk geriye eğimli durumda ve boyun için bir çıkıntısı olması oturanın daha rahat edeceği ergomik bir yapıyı sağlamaktadır. 
     Koltukta kol koyma yerleri
yeterli genişlikte ve önde hafifçe yukarı doğru meyilli olması uzun süre oturan için daha iyi bir pozisyonun sağlayabilecektir. Koltuğun kol koyma yerine gazete gözlük bardak gibi nesnelerin konulmasına izin veren bir tablanın monte edilmesi pratik yararlar sağlayacaktır.
     Taşınması çok zor olan ağır koltukları yaşlıların evinde kullanmak ne kadar sakıncalı ise üzerinde otururken kolayca dengesi bozulacak sandalyelerde oturmak da o denli sakıncalıdır. Koltuğun döşemesi sağlam kolay silinir olması tercih edilmelidir.

ÇEŞİTLİ EV İŞLERİ

     Çekme veya itme gibi hareketler yapmanız gerekiyorsa örneğin bir yeri süpürüyorsanız  belden öne doğru eğilmeyin. Bu hareketi dizlerinizi bükerek ve bir ayak diğerine oranla biraz geride yapmayı tercih edin.
     Çamaşır yıkarken çamaşırları küçük parçalar halinde makineye koyun. Küçük parçalar ,omurganıza büyük parçaların vereceğinden daha az yük bindirir. Makineye doğru sırt kavsinizi bozacak kadar eğilmekten kaçının. Elde çamaşır yıkamaktan kaçının. Buna rağmen çamaşır elde yıkanıyorsa leğen belin dik olacağı seviyeye çıkarılmalı ve bir ayağın altında zaman zaman ayak değiştirerek basılan bir yükseklik olmalıdır. Oturarak yıkama yapılacaksa yine omurganın öne eğilmesi engellenmelidir. Yine çamaşırlar ıslanınca ağırlaşacağı için parçalar halinde yıkamaya ve kaldırmaya çalışmak uygun olacaktır.
     Çamaşır asmak ev kadınlarının hemen her gün yaptığı bir iştir. Terli iken balkonlara çıkılması gevşemiş omurga çevresi adalelerin serin havayla aniden kasılmasına ve sorunun daha da artmasına neden olabilecektir. Ayrıca ağır çamaşır sepetinin kaldırılması ve taşınması önerilmemektedir. İpe asılan ıslak ve ağırlaşmış çamaşırların omurga sorunlarını hiçe sayarak silkelenmesi sorunu daha da artıracaktır. Buna rağmen mecbur kalınırsa yine küçük parçalar halinde dizler bükülerek kaldırılan çamaşır sepeti iki elle dengeli olarak taşınmalıdır.
     Sepet yüksekçe bir tabureye konur ve yere eğilmeden alınan çamaşırlar kesinlikle yüksek olmayan iplere asılır. Çamaşırın toplanmasında da azami dikkatin gösterilmesi gerekmektedir. 
    
Evde ütü, elektrikli süpürge gibi aletlere dayalı işler yaparken omurganın olabildiğince dik durumda tutulması gerekir. Gerektiğinde bir ayağınızı dönüşümlü olarak bir basamak şeklindeki bir yüksekliğe koyun. Dolap altlarını veya küçük çaplı bir alanı el süpürgesi ile temizlemek zorunda kalırsanız bir tabureye oturun veya diz çökün.


Diğer Sayfalar

   
Diğer Sitelerimiz
www.fibromiyalji.orgwww.ayaksorunu.netwww.antiagingtr.comwww.kireclenme.infowww.turgutgoksoy.comwww.omuzum.comwww.belagrisi.netwww.vertigom.comwww.ozonterapi.infowww.boyunkireclenmesi.netwww.romatizmatr.com
   
Bölge Hastanesi Ulaşım

Pendik Bölge Hastanesi
Doğu Mah. Yücel Sok. No:2 Pendik / ISTANBUL
Telefon : 0 216 375 34 34   Faks : 0 216 375 22 12
www.bolgehastanesi.com

2010 © kemikerimesi.net Tasarım : bayburt.net