Site içi arama :
prof.dr. turgut göksoy
 
14 Mart 2011 - 04:56

Bölge Hastaneleri Yönetim Kurulu Başkanı ve Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanı Prof. Dr. Turgut Göksoy tarafından, Pendik Belediyesi Mehmet Akif Ersoy Kültür Sanat Merkezi’nde, 100’ye yakın Pendiklinin katıldığı “Osteoporoz” konulu bir sunum gerçekleştirildi

Halk arasında kemik erimesi olarak bilinen Osteoporoz hastalığının özellikleri, türleri, ülkemizdeki görülme sıklığı, hastalıkla ilgili yanlış bilgiler, korunma ve tedavi yönetmeleri konularında bilgiler veren Göksoy; “Osteoporoz yaygın kanının aksine, her yaşta görülebilecek sinsi bir hastalıktır ve çoğu kez, kemik kırılmasından sonra hastalar hastalıkla tanışır. Osteoporoz, kemik dokusunun azalması ve yapısının zayıflaması sonucu, kemiğin daha kolay kırılabilir hale gelmesine yol açan bir hastalıktır. Diğer bir ifadeyle, kemiğin süngerleşmesidir.”dedi.

Osteoporozu ve neden olabileceği olumsuzlukları birçok vakada önlemek ya da en az düzeye indirmenin mümkün olduğunu vurgulayan Göksoy; “Bazı tedaviler, kemik kaybı gelişmiş hastalarda bile ümit verici olsa da esas tedavi "koruyucu tedavi“dir. Küçük yaşlardan itibaren bireylerin diyet ve yaşam biçimlerinde, kemik dokusunun artmasına ve korunmasını sağlamak, menopoz gibi hızlı kayıp dönemlerinde gerekli önlemleri erkenden almak ve risk altındakileri eğitmektir.”dedi.

Hastalıkla ilgili, erken tanının son derece önemli olduğunu vurgulayan Göksoy, bunun düzenli kemik yoğunluğunu ölçtürmekle mümkün olduğunu belirterek, sigarayı bırakmanın ve kalsiyum ağırlıklı beslenmenin önemine dikkat çekti. Göksoy hastalıktan korunma ile ilgili şunları söyledi: “Öncelikle beslenmemizde bazı değişiklikler yapmalıyız. Süt ve süt ürünleri gibi kalsiyum açısından zengin besinlerin fazlaca alınması gerekir. Ancak bu tip ürünler yüksek oranlarda yağ içerebilirler. Bu nedenle yağsız veya yağı azaltılmış olan tiplerini kullanmalıyız. Özellikle magnezyum ve C vitamini takviyesi yapmalıyız. Yüksek proteinli beslenmeden de kaçınmalıyız. Tuz alımını azaltalım. Lifli besinlerle beslenelim. Sigarayı bırakmalıyız… Aşırı alkol ve kahve tüketiminden uzak durmalıyız. Güneş ışığından yararlanmak çok önemli… Evinizi, işinizi, yaşam çevrenizi güvenli hale getirin, düşmeleri engelleyin.”

Toplantı sonrasında tüm katılımcıların ücretsiz kemik yoğunluğu ölçümü yapıldı.

 

   
Diğer Sitelerimiz
www.fibromiyalji.orgwww.ayaksorunu.netwww.antiagingtr.comwww.kireclenme.infowww.turgutgoksoy.comwww.omuzum.comwww.belagrisi.netwww.vertigom.comwww.ozonterapi.infowww.boyunkireclenmesi.netwww.romatizmatr.com
   
Bölge Hastanesi Ulaşım

Pendik Bölge Hastanesi
Doğu Mah. Yücel Sok. No:2 Pendik / ISTANBUL
Telefon : 0 216 375 34 34   Faks : 0 216 375 22 12
www.bolgehastanesi.com

2010 © kemikerimesi.net Tasarım : bayburt.net