Site içi arama :
prof.dr. turgut göksoy
 
03 Kasım 2011 - 04:37

Osteoporozu kolaylaştıran birçok neden vardır. Acaba sizin de bu gibi riskleriniz var mı? Osteoporozda bazıları değiştirilebilir, bazıları değiştirilemez çeşitli risk faktörleri vardır.

     Bir kişinin ne kadar çok risk faktörü varsa, onda osteoporoz gelişme olasılığı o denli fazla olur. Osteoporoz konusunda çalışan bilim adamları bazı ırklarda bu hastalığın görülmediğini ve birtakım özellikleri olan kişilerde de daha sık osteoporoza rastlandığını saptamışlardır.
Osteoporozun daha sık görüldüğü bu kişilerin belli başlı ortak yanları şunlardır:

* İnce ve narin yapılı, 150 santimden daha kısa boylu, cilt ve saç rengi açık olan kadınlar, doğal veya ameliyatla yapay olarak erken menopoza girenler,
* 50 yaş üzerinde ve fiziksel aktivitesi az olan kadınlar,
*  Ailesinde osteoporoz veya osteoporoza bağlı kırık görülenler, 
*  Dörtten daha fazla doğum yapanlarda osteoporoz riski daha yüksektir.
Bunların dışında;


a) İç salgı bezleri hastalıkları

Tiroid hormon fazlalığı, kadınlarda östrojen, erkeklerde testosteron adı verilen cinsiyet hormonlarının azlığı osteoporoz nedeni olabilir. Çocuk yaşta başlayan şeker hastalığı ve böbrek üstü bezinden kaynaklanan aşırı hormon salgılanması ( Cushing hastalığı ) osteoporoza yol açabilir.

b) Bazı ilaçların uzun süre kullanılması
Uzun süre kortizon, sara hastalığı için kullanılan bazı ilaçlar, lityum ve kanı sulandırıcı heparin gibi bazı ilaçların kullanılması kemik yoğunluğunun giderek azalmasına yol açar. Bu yüzden adı geçen ilaçları kullananların dikkatli olması kemik yoğunluklarını düzenli olarak takip edilmesi ve koruyucu bazı ilaçları kullanmaları gerekir. Aynı şekilde bazı kanser ve romatizma ilaçlarının (siklosporin, metotreksat), alüminyumlu antasidler ve tiroid hormonlarının kullanılması durumunda osteoporoza karşı uyanık olmak şarttır.

c) Geçirilen diğer hastalıklar
Bazı hastalıklar ve ameliyatlar osteoporoz olasılığının artırırlar. Böbrek yetmezliği, Akdeniz anemisi, yağlı ishaller, bazı kalıtsal hastalıklar ve kronik iltihaplı eklem romatizması (romatoid artrit) buna örnek olarak verilebilir.  Ayrıca kadınların yumurtalıklarının alınması kadınlık hormonunun artık salgılanmamasına, mide veya barsakların ameliyatla alınması da kalsiyum emiliminin sınırlanmasına yol açacağından osteoporoz meydana gelmesine yol açarlar.


d) Yanlış yaşam tarzı

Sigara içilmesi, aşırı alkol alımı, yüksek miktarda kahve tüketimi, egzersizden uzak hareketsiz bir yaşam sürülmesi ve yanlış beslenme olumsuz yaşam koşulları arasında sayılır. Bu gibi yaşam sürenlerin osteoporoza yakalanma olasılıkları daha yüksektir.

e) Diğer
Bu anlatılanların dışında osteoporoza yol açan bir çok neden daha vardır. Psikojenik iştahsızlık ve buna bağlı aşırı zayıflama, herhangi bir nedenle uzun süre yatakta yatmak mecburiyetinde kalınması osteoporoz nedenleridir. Beslenmede kalsiyum, D ve C vitaminin sürekli eksik alındığı durumlar ve uzun süren diyaliz seanslarına girenlerin yüksek risk altında olduklarını unutmamaları gerekir. 

    
Tüm bunların dışında denge bozuklukları, görme sorunları, nörolojik hastalıklar, sakinleştirici ilaçlardan fazlaca kullanma gibi nedenlerle düşmeye eğilim artarak kırık gelişimi kolaylaşabilmektedir.
     Bunların iyi bilinmesi ileride olabilecek osteoporoz ve komplikasyonlarına karşı erken önlemler alınması bakımından çok önemlidir. O yüzden, bu gibi sorunları olanlar hekim tarafından dikkatle izlenmelidir.
     Risk faktörlerini daha erkenden saptayabilmek için osteoporoz ihtimali olanlara risk testi yapılması önerilir. Risklerin toplamı 150‘ den büyük olanlarda kemik yoğunluğu çektirmeden bile osteoporoz olma olasılığının oldukça yüksek olduğunu söyleyebiliriz.


Diğer Sayfalar

   
Diğer Sitelerimiz
www.fibromiyalji.orgwww.ayaksorunu.netwww.antiagingtr.comwww.kireclenme.infowww.turgutgoksoy.comwww.omuzum.comwww.belagrisi.netwww.vertigom.comwww.ozonterapi.infowww.boyunkireclenmesi.netwww.romatizmatr.com
   
Bölge Hastanesi Ulaşım

Pendik Bölge Hastanesi
Doğu Mah. Yücel Sok. No:2 Pendik / ISTANBUL
Telefon : 0 216 375 34 34   Faks : 0 216 375 22 12
www.bolgehastanesi.com

2010 © kemikerimesi.net Tasarım : bayburt.net