Site içi arama :
prof.dr. turgut göksoy
 
03 Kasım 2011 - 04:59

Erken tanı "kemik dansitometrisi" adı verilen kemik yoğunluk ölçümleri ile yapılabilir. Diğer hastalıkların ayrımında ve kemik yıkım hızının tespiti ile en uygun ilacın seçiminde kan ve idrar tetkikleri de yardımcıdır.

     Kas-iskelet sisteminin uzman bir doktor tarafından ayrıntılı incelenmesi gerekir. Normal röntgen incelemesi ancak kemiklerin %30 kadarı kaybolduktan sonra bulgu verdiğinden başlangıçta yetersizdir. Yine de bel-sırt ağrısı yapabilecek diğer hastalıkları elemek ve varsa osteoporoza ait kırıkları görmek için gereklidir.
     Bu aletlerin bir kısmı ses dalgalarını kullanırken bazıları da X ışınları gibi değişik kaynakları kullanmaktadır. Günümüzde en çok kullanılan yöntem DEXA yöntemidir. Hastalar için hiçbir zararı gösterilmemiştir. Hasta bir masaya yatar ve hareketli bir kamera ile ışın kaynağı vücut üzerinde gezinerek sonuçları sistemin bilgisayarına aktarır. Ölçüm süresi uygulanacak yöntem ve makine cinsine göre değişse de ortalama 8-10 dakikada tüm işlemler bitmektedir. 
      

Günümüzde geliştirilmiş birçok yöntem olmasına karşın hekimlerin hastaları dinleyerek muayene ederek yaptıkları klinik değerlendirmeler ve doldurulacak risk testi formları hastalığın anlaşılmasında en önemli basamaktır. Ayrıca kemik kaybının derecesini anlamak için bazı laboratuar analizlerine başvurulmaktadır. Bu amaçla idrarla atılan kalsiyum miktarının tespiti, serumda kemik yapım ve yıkım testleri kullanılmaktadır.

KEMİK YOĞUNLUĞU SONUÇLARININ YORUMLANMASI

Kemik yoğunluğu ölçüm testi yalnızca osteoporozunuz bulunup bulunmadığını belirtmekle kalmaz, ileride osteoporoz olup olmayacağınız konusunda da fikir verir. Kemik yoğunluğu “ BMD” raporları konunun dışındakiler için anlaşılmaz rakamlarla dolu gibi görülebilir. Bu nedenle değerlendirilecek rakamları aşağıdaki gibi basitleştirecek olursak,

NORMAL            ( 90 - 110 )                     “ normal kemik “
OSTEOPENİ     ( 76 – 89)                       ” kemik azlığı”
OSTEOPOROZ  ( 75 ‘den düşük olması) “ kemik erimesi “


Diğer Sayfalar

   
Diğer Sitelerimiz
www.fibromiyalji.orgwww.ayaksorunu.netwww.antiagingtr.comwww.kireclenme.infowww.turgutgoksoy.comwww.omuzum.comwww.belagrisi.netwww.vertigom.comwww.ozonterapi.infowww.boyunkireclenmesi.netwww.romatizmatr.com
   
Bölge Hastanesi Ulaşım

Pendik Bölge Hastanesi
Doğu Mah. Yücel Sok. No:2 Pendik / ISTANBUL
Telefon : 0 216 375 34 34   Faks : 0 216 375 22 12
www.bolgehastanesi.com

2010 © kemikerimesi.net Tasarım : bayburt.net